لوله ی گالوانیزه شده چیست؟

لوله ی گالوانیزه شده و یا لوله ی فلزی گالوانیزه ، به انواعی از لوله ها گفته می شود که برای ساخت آن از فلز گالوانیزه شده استفاده شده است. از لحاظ تکنولوژی، گالوانیزاسیون به دو دسته ی کلی گالوانیزاسیون گرم و گالوانیزاسیون الکتریکی(الکترو- گالوانیزاسیون یا گالوانیزاسیون سرد) تقسیم می شود. لایه ی گالوانیزه در روش گالوانیزاسیون گرم ضخیم و با آبکاری یکنواخت بوده و دارای چسبندگی قوی و طول عمر بالا می باشد. هزینه ی گالوانیزاسیون الکتریکی پایین است اما سطح فلز چندان صاف نبوده و مقاومت آن در برابر خوردگی بسیار ضعیف تر از گالوانیزاسیون گرم می باشد.

لوله گالوانیزه سنگین

فرآیند کلی

قطعات آماده شده از طریق غوطه ور سازی در مس مذاب گالوانیزه می شود. سطح قطعات به طور کامل پوشانیده می شود و یک لایه پوششی مسی و آلیاژ مس و آهن که ضخامت آن غالبا توسط مقدار جرم فلز گالوانیزه شده مشخص می شود، تشکیل می گردد.

این امر یکی از مزیت های مهم فرآیند گالوانیزاسیون می باشد، یعنی یک لایه پوشش کمینه به صورت خودکار اضافه می گردد. استفاده از لایه پوشاننده ی مسی موجب مقاومت فلز در برابر خوردگی می شود. این امر در مواردی که احتمال خوردگی فلز بالا باشد کاربرد فراوانی دارد، همچون درپوش های وان حمام، درز ها و پیچ ها، لوله ها و نیز لبه های درزگیر ها. پوشش گالوانیزه در لبه های نازک و گوشه ها ضخیم تر بوده و محافظت بیشتری به نسبت پوشش های ارگانیک که در این نواحی حساس نازک تر هستند، ارائه می نماید.

آماده سازی

واکنش گالوانیزاسیون تنها در یک سطح پاکیزه رخ می دهد. همچون اکثر فرآیندهای پوشش ، نکته ی اصلی در ایجاد یک لایه ی محافظ خوب، آماده سازی کامل و مناسب قطعه می باشد. بسیار مهم است که پیش از شروع فرآیند، سطح فلز عاری از روغن و غبار و ... باشد. بازرسی بصری محصولات گالوانیزه شده نشان می دهد که سطح کاملا محافظت شده یا خیر و اطلاعات مناسبی از میزان کیفیت کلی پوشش به ما می دهد. جداسازی آلودگی ها از طریق مجموعه ای از فرآیند ها صورت می گیرد. در ابتدا با استفاده از یک حلال، که قطعات در آن غوطه ور می شوند، روغن ها از سطح جدا می شود.

سپس قطعه شست و شو داده شده و در دمای محیط در هیدروکلریک اسید غوطه ور می شود تا ذرات و زنگ زدگی ها جدا گردد. سرباره و گل جوشکاری، رنگ ها و نیز روغن های سنگین در این مراحل جدا نمی شوند و برای از بین بردن آن ها باید گام های مضاعفی برداشته شود. پس از شست و شوی دوباره، قطعات در یک محلول فلاکس ( عموماً حدود 30% کلرید آمونیوم مس با دمای 65-80 درجه ی سانتیگراد) غوطه ور می شوند.

گالوانیزه کردن گرم

بخش گالوانیزاسیون در حالت گرم به این صورت است که فلز مورد نظر به طور کامل در وان حاوی روی ذوب شده غوطه ور می شود. محتویات وان باید دست کم 98% روی خالص و دمای آن در حدود 450 درجه ی سانتیگراد باشد.

قطعه ی فلزی توسط بالابر به صورت زاویه دار وارد وان می شود. این عمل به هوای موجود در شیارها و تیوب های احتمالی قطعه اجازه ی خروج می دهد تا روی ذوب شده جایگزین آن گردد. آهن موجود در قطعه ی مربوطه ، پس از وارد شدن به وان با روی واکنش داده و لایه هایی از آلیاژ روی-آهن برروی قطعه تشکیل می گردد. پس از هم دما شدن قطعه با محتویات وام، قطعه خارج می شود و مقادیر اضافی روی به روش های مختلف از جمله استفاده از سانتریفیوژ، جداسازی می گردد. تا زمانی که قطعه در دمای نزدیک به دمای وان نگه داری شود، انجام واکنش متالورژیک ادامه خواهد یافت.

گالوانیزه کردن سرد

اگر بخواهیم گالوانیزاسیون سرد را به طور ساده توصیف کنیم، باید گفت که به اعمال یک لایه ی رنگ سرشار از روی بر سطح یک قطعه ی فلزی به منظور جلوگیری از خوردگی، گالوانیزاسیون سرد گفته می شود. این لایه ی رنگی ممکن است به کمک قلم مویی، رولر و یا اسپری اعمال شود.

علاوه بر این ممکن است این لایه ی پوشاننده از طریق الکتروگالوانیزاسیون نیز اعمال گردد. تفاوت لایه ی اعمال شده در حالت سرد با حالت گرم این است که لایه ی موجود در گالوانیزاسیون سرد شامل محلولی از روی است که حاوی ترکیبات متصل کننده است، به این معنا که این ترکیبات به روی کمک می کند که به صورت فیزیکی به سطح فلز متصل شوند. به صورت کلی لایه ی پوشاننده در حالت سر حاوی 92 الی 95 درصد روی می باشد. به علاوه باید اشاره کرد که آماده سازی سطح فلز پیش از عملیات گالوانیزاسیون سرد، به نسبت حالت گرم از پیچیدگی کمتری برخوردار است.

لوله ی گالوانیزه سنگین

لوله های گالوانیزه موجود در سایت OAhan از سه کارخانه ی ساوه و سپنتا و درپاد تهیه می شوند. لوله های موجود در سایت از دو نوع لوله ی گالوانیزه ی سبک و لوله ی گالوانیزه ی سنگین هستند. در مورد لوله های سنگین کارخانه ی ساوه می توان گفت که فشار کار این لوله ها 16 bar و دمای کار آن ها 70 درجه ی سانتیگراد می باشد